Chests
-
Karallin PCB782-46 Seven Drawer Chest
(Chests - 7 Drawers)Timeless design meets everyday comfort in this chest of drawers. The rich brown finish of its stunning oak veneer highlights the natural beauty of the wood grain. Classic bun feet and moulding details add a timeless touch, complemented by a felt-lined accessory drawer that keeps delicate essentials neatly tucked away. Thoughtfully crafted, this chest appeals to those who appreciate luxury in every detail.
$839.95
$1,429.95
Save $590.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Karallin |
| Number of Drawers | 7 Drawers |
| Style | Traditional |
| Color | Medium Brown |
| Assembly Required | Yes |
| DIMENSIONS | |
| Width | 38.25 inch(es) / 97.16 cm |
| Height | 51.75 inch(es) / 131.45 cm |
| Depth | 18.13 inch(es) / 46.05 cm |
| Weight | 195.99 lb(s) / 88.9 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 42.75 inch(es) / 108.59 cm |
| Height | 54.5 inch(es) / 138.43 cm |
| Depth | 22.75 inch(es) / 57.79 cm |
| Weight | 234.75 lb(s) / 106.48 kg |
| Volume | 30.67 cu. ft. / 0.87 cu. m. |
| UPC | |
| UPC# | 24052963458 |
-
Style, simplicity and charm are hallmarks of this dresser with mirror. Created with casual spaces in mind, it + More
-
This bedroom mirror is made with a solid wood frame. Pairs with other items in the series to make a dresser + More
-
Style, simplicity and charm are hallmarks of this nightstand. Created with casual spaces in mind, it has the + More
-
A relaxed take on casual traditional design, this queen sleigh bed strikes a comfy pose with a classic + More
-
Timeless design meets everyday comfort in this dresser. The rich brown finish of its stunning oak veneer + More
-
Timeless design meets everyday comfort in this nightstand. The rich brown finish of its stunning oak veneer + More
-
Timeless design meets everyday comfort in this dresser and mirror. The rich brown finish of its stunning oak + More
-
Timeless design meets everyday comfort in this king panel bed. Its captivating herringbone inlay and + More
-
Timeless design meets everyday comfort in this California king panel bed. Its captivating herringbone inlay + More
-
Timeless design meets everyday comfort in this king panel storage bed. Its captivating herringbone inlay and + More
-
$1,969.95
Save $820.00
$1,149.95
Karallin PCB782B9 California King Panel Storage Bed
(Beds - California King)Timeless design meets everyday comfort in this California king storage bed. Its captivating herringbone inlay + More
